Nemokamas pristatymas nuo 15.00€!

Kas yra eteriniai aliejai?

2024 02 01


ETERINIAI ALIEJAI – KAS TAI?

 

Eteriniai aliejai - tai labai koncentruoti aromatiniai ekstraktai, distiliuojami arba išgaunami iš įvairių aromatinių augalų, įskaitant žiedus, žydinčias viršūnes, vaisius ir (arba) žiedynus, žoles, lapus, spyglius ir šakeles, dervas, šaknis, sėklas bei medieną.

Vykstant saulės energijos konversijos (fotosintezės) procesui, augalai gamina ne tik išgyvenimui reikalingas medžiagas, bet ir daugybę antrinių augalinių cheminių medžiagų, kurios padeda augalams sveikti ir išgyventi. Kai kurios iš šių antrinių cheminių medžiagų sudaro eterinius aliejus.

Techniniu požiūriu eteriniai aliejai iš tikrųjų yra daugelio lakiųjų cheminių medžiagų (sudedamųjų dalių), saugomų augale, rinkinys. Šie lakūs komponentai lemia daugelio vaistinių augalų aromatą ir iš dallies skonį. Būdami augale jie nuolat keičia savo sudėtį, padėdami augalui prisitaikyti prie nuolat kintančios vidinės ir išorinės aplinkos.


Kodėl augalai gamina eterinius aliejus?

- Norint privilioti vabzdžius. Įvairūs vabzdžiai, nuo bičių iki drugelių, mėgsta žydinčius augalus dėl jų aromato, spalvos ar fizinės išvaizdos. Tačiau kvapas laikomas vienu seniausiai naudojamų pojūčių.

- Atbaido konkurentus. Aromatiniai augalai gali siųsti lakias chemines žinutes kitiems augalams, kad neleistų jiems augti ir konkuruoti dėl ribotų išteklių savo teritorijoje ar zonoje.

- Apsisaugoti nuo plėšrūnų. Augalai geba išskirti sudėtingą lakiųjų aliejų arba terpenų mišinį, kad atbaidytų vabzdžius ir kitus gyvūnus nuo priartėjimo.

- Gintis ir saugotis. Augalai gali gaminti daugybę antimikrobinių, priešgrybelinių ir antibakterinių medžiagų, kad apsisaugotų nuo įvairių organizmų, galinčių kelti grėsmę jų išlikimui.

Kur augalai kaupia eterinius aliejus?

Augalai lakiuosius komponentus kaupia išorinėse sekrecinėse struktūrose, esančiose ant augalo paviršiaus arba vidinėse sekrecinėse struktūrose, esančiose augalo dalyje ar dalyse.

Augalų, turinčių išorines sekrecines struktūras, atveju tereikia patrinti ranka ar pirštais lapą ir jo aromatas patenka ant odos. Tačiau dažnai augalai turi vidinės sekrecinės struktūras ir tam, kad išsiskirtų eterinis aliejus, reikia perlaužti lapą, įpjauti šaknį arba paspausti citrusinių vaisių žievelę.

Augalų su išorinėmis sekrecinėmis struktūromis pavyzdžiai - bazilikas, levanda, melisa, mairūnas, raudonėlis, pipirmėtė, rozmarinas.

Augalų su vidinėmis sekrecinėmis struktūromis pavyzdžiai - citrusiniai vaisiai, eukaliptai.


ETERINIŲ ALIEJŲ IŠGAVIMAS

Eteriniam aliejui išgauti naudojami du pagrindiniai procesai: distiliavimas ir šaltasis spaudimas. Kiti procesai, pavyzdžiui, enfleuražas ir ekstrakcija tirpikliais, leidžia gauti aromatinius produktus, vadinamus "absoliutais". O CO2 ekstrakcijos būdu gaunami CO2 ekstraktai.

Distiliavimas: alcheminis procesas

Nuo ankstyvųjų viduramžių ir vėliau buvo žinoma neapdorota distiliavimo forma, kuri pirmiausia buvo naudojama gėlių vandenims arba distiliuotiems aromatiniams vandenims ruošti. Jie buvo naudojami parfumerijoje, kaip virškinimo tonikas, maisto gamyboje ir kt.

Distiliuojant augalinė medžiaga dedama ant grotelių distiliatoriaus viduje. Viduje esantis distiliatorius sandariai uždarytas, o vanduo ir (arba) garai lėtai prasiskverbia pro augalinę medžiagą ir pašalina lakiuosius komponentus. Šie lakieji komponentai kyla aukštyn jungiamuoju vamzdžiu, kuriuo patenka į kondensatorių. Kondensatorius atvėsina kylančius garus iki skysto pavidalo. Tada skystis surenkamas į talpyklą, esančią po kondensatoriumi. Kadangi vanduo ir eterinis aliejus nesimaišo, eterinis aliejus bus vandens paviršiuje, iš kurio jis išsiurbiamas. Kartais eterinis aliejus yra sunkesnis už vandenį, todėl jo yra ne viršuje, o apačioje, pavyzdžiui, gvazdikėlių eterinis aliejus.

Šaltasis spaudimas

Ekspresija, dar vadinama šaltuoju spaudimu arba ecuelle a piquer, yra citrusinių vaisių, pavyzdžiui, mandarinų, citrinų, bergamočių, saldžiųjų apelsinų ir laimų eterinių aliejų ekstrakcijos būdas. Kadaise jis buvo atliekamas rankomis (nuotrauka viršuje).

Ekspresiniai citrusinių vaisių aliejai gaminami mechaniškai atskiriant (šaltuoju būdu spaudžiant) aliejų nuo įvairių citrusinių vaisių žievelių. Ekspresinių citrusinių vaisių aliejų privalumas - šaltasis procesas, todėl jų aromatas identiškas šviežių citrusinių vaisių žievelių aromatui.

 

 

 

 

KUO SKIRIASI ŠALTO SPAUDIMO IR DISTILIUOTAS CITRUSINIŲ VAISIŲ ALIEJUS?

Pagrindiniai distiliuoto ir ekspresinio citrusinių vaisių eterinio aliejaus skirtumai yra susiję su jų toksiškumu, lakumu ir aromatu. Distiliuoti citrusinių vaisių aliejai greičiau genda ir yra gerokai nestabilesni nei ekspresiniai aliejai.

 

Ekstrakcija tirpikliais

Ne visos augalinės medžiagos gali būti distiliuojamos, nes jos yra per daug trapios, kad atlaikytų distiliavimo procesą. Tokių augalų, kaip jazminų, gvazdikų, gardenijų, narcizų, mimozų ir kitų švelnių žiedų aromatinės medžiagos išgaunamos naudojant tirpiklio ekstrakciją.

Ekstrakcija tirpikliais - tai tirpiklių, pavyzdžiui, petroleterio, metanolio, etanolio arba heksano naudojimas aromatinėms lipofilinėms (riebaluose tirpstančioms) medžiagoms iš augalo išgauti. Tirpiklis taip pat ištraukia chlorofilą ir kitus augalo audinius, todėl gaunamas labai spalvotas arba tirštas ir (arba) klampus ekstraktas. Po tam tikro apdorojimo galutinis produktas vadinamas absoliutu.

Absoliutai - tai labai koncentruotos aromatinės medžiagos, kurios dažniausiai primena natūralų augalo aromatą ir paprastai yra labiau spalvotos ir klampios nei eteriniai aliejai. Absoliutai plačiai naudojami botaninių kvepalų ir kosmetikos pramonėje.

CO2 Hiperkritinė ekstrakcija

Hiperkritinės anglies dioksido (CO2) ekstrakcijos metu gaunami CO2 ekstraktai, kurie tampa vis populiaresni. Kaip veikia CO2? CO2, veikiant slėgiui, iš dujų virsta skysčiu, kurį vėliau galima naudoti kaip inertišką skystą tirpiklį. Šis skystas tirpiklis gali sklisti po visą augalinę medžiagą ir taip išgauti aromatines jos sudedamąsias dalis. CO2 ekstraktų sudėtyje yra dauguma tų pačių sudedamųjų dalių kaip ir eterinių aliejų, nors kai kuriuose jų gali būti cheminių komponentų, kurių nėra eteriniuose aliejuose. Pavyzdžiui, imbiero (Zingiber officinale) eteriniame aliejuje nėra karčiųjų medžiagų, tačiau CO2 ekstrakte jų yra. CO2 ekstraktai pasižymi dideliu aromato panašumu į tikrąjį augalo aromatą.

Pastaba: dėl galimų pesticidų likučių CO2 ekstraktuose rekomenduojame naudoti tik ekologiškus CO2 ekstraktus.

 

 

 

 

 

Šaltinis: https://aromaticstudies.com/what-are-essential-oils/?fbclid=IwAR3ukdH6xKc9wgtMBY4ALvqgpxjTUFFTMuBeJ9nCzvNHnyiKQCo7gVMg5r4