Nemokamas pristatymas nuo 15.00€!

Kvapo galia: kaip eteriniai aliejai ir kvapas gali padėti emocinei sveikatai

2024 01 05


Eteriniai aliejai - tai koncentruoti aromatiniai junginiai, kurie gali turėti didelį poveikį kūnui ir protui. Mokslo žinios apie tai, kaip eteriniai aliejai veikia mūsų emocijas per kvapus, ir mokymasis juos panaudoti gali būti svarbi integruoto požiūrio į psichikos sveikatą dalis. Kvapas yra labai susijęs su mūsų emocijomis, prisiminimais ir bendra psichikos sveikata. Kai įkvepiame aromatą, kvapo molekulės keliauja per nosį ir stimuliuoja uoslės nervą, kuris tiesiogiai bendrauja su limbine sistema - smegenų dalimi, reguliuojančia emocijas ir atmintį. Dėl to kvapas yra galingas būdas daryti įtaką mūsų nuotaikai, streso lygiui ir net depresijos bei nerimo simptomams.

 

Kvapo ir smegenų ryšys

Limbinė sistema - tai smegenų struktūrų, esančių vidurinėje momeninėje skiltyje, rinkinys, reguliuojantis emocijas, elgesį, motyvaciją ir ilgalaikę atmintį. Limbinėje sistemoje migdolinė liauka atlieka pagrindinį vaidmenį apdorojant emocijas, ypač baimę ir nerimą, skatindama "fight-or-flight" reakciją į suvokiamas grėsmes.

Dėl plačių ryšių su kitomis smegenų sritimis migdolinė liauka taip pat padeda prisiminimams ir įvykiams suteikti emocinę reikšmę.

Įkvėpus eterinių aliejų junginius aptinka nosies ertmėje esantys receptoriai, kurie sukelia signalų kaskadą uoslės nervų takais į limbinę sistemą ir kitas smegenų dalis, susijusias su emocijomis, atmintimi ir autonominės nervų sistemos reguliavimu. Manoma, kad eteriniai aliejai daro farmakologinį poveikį absorbuodamiesi per odą ar gleivinę, taip pat tiesiogiai prisijungdami prie receptorių, kai patenka į kraujotaką. Atskiros eterinių aliejų sudedamosios dalys sąveikauja su įvairiomis neuromediatorių sistemomis, įskaitant serotoninerginę, cholinerginę, GABAerginę, glutamaterginę ir opioidinę sistemas.

Eteriniai aliejai ir nervų sistema

PAGAL 2023 M. ETERINIŲ ALIEJŲ FIZIOLOGINIO POVEIKIO APŽVALGĄ (1)

Apžvalgoje nagrinėti įrodymai apie eterinių aliejų poveikį pagrindiniams fiziologiniams procesams, susijusiems su nervų sistema, ir nustatyta, kad eteriniai aliejai gali būti naudingi toliau išvardytiems veiksniams:

Budrumui: EEG įrašai ir kognityvinių testų rezultatai rodo, kad levandų eterinis aliejus didina sedaciją ir gilų miegą, o pipirmėčių ir rozmarinų eteriniai aliejai gerina budrumą ir budrumą.

Autonominis reguliavimas: Įkvėpti bergamočių, levandų, citrinų, rozmarinų ir kiti eteriniai aliejai paveikė širdies ir kraujagyslių sistemos parametrus, tokius kaip širdies ritmas, kraujospūdis ir širdies ritmo kintamumas, o tai rodo simpatinės ir parasimpatinės pusiausvyros moduliavimą.

Reakcija į stresą: Levandų, bergamočių, greipfrutų ir kiti eteriniai aliejai sumažino streso hormono kortizolio kiekį ir padidino subjektyvų atsipalaidavimo jausmą.

Emocinė būsena: Įvairūs eteriniai aliejai mažino nerimo, streso ir neigiamos nuotaikos simptomus, remiantis psichologiniais klausimynais.

Kognityvinė veikla: Mėtų ir rozmarinų eteriniai aliejai pagerino greitį, tikslumą ir protinę ištvermę atliekant sudėtingas pažintines užduotis, levandų eteriniai aliejai pablogino rezultatus, o rozmarinų eteriniai aliejai pagerino atmintį.

Miego kokybė: Levandos pagerino įvairius miego aspektus, remiantis polisomnografijos matavimais.

Apžvalgoje taip pat nagrinėti įrodymai, susiję su aromaterapijos taikymu įvairioms nervų sistemą veikiančioms ligoms gydyti:

Depresija ir nerimas: Bergamočių, levandų, saldžiųjų apelsinų ir kiti eteriniai aliejai palengvino depresijos ir nerimo simptomus klinikiniuose tyrimuose, kuriuose dalyvavo krūties vėžiu, demencija, lėtinėmis ligomis sergantys pacientai ir kt.

Nemiga: Levandų eterinis aliejus pagerino miego kokybės rodiklius pacientams, kuriems atliekama dializė, ir sergantiesiems koronarine liga.

Sujaudintas elgesys: Viename tyrime levandų ir melisų eteriniai aliejai sumažino su demencija susijusį sujaudinimą, kitame - ne.

Skausmas: levandų ir bergamočių eteriniai aliejai pasižymėjo skausmą mažinančiomis savybėmis, taikant graužikų nocicepcijos modelius, taip pat atliekant klinikinius menstruacijų spazmų ir kitų ūmaus skausmo rūšių tyrimus.

Priklausomybės: Levandų eterinis aliejus sumažino potraukį inhaliuojamiems narkotikams priklausomybę gydantiems žmonėms.

Demencija: Akita kedro (Cryptomeria japonica) eterinis aliejus pagerino Alzheimerio liga sergančių pacientų pažinimo rodiklius ir sumažino elgesio sutrikimus.

Stresas: Inhaliacijos eterinių aliejų mišinių, kurių sudėtyje yra kadagių, palisandrų ir kopaibos balzamo aliejų, padidino atsparumą psichologiniam ir terminiam stresui.

 

Eterinių aliejų naudojimas depresijai ir nerimui malšinti

Kadangi eteriniai aliejai, veikdami limbinę sistemą, gali greitai pakeisti emocinę būseną, jie turi didelį potencialą kovoti su depresija, nerimu ir stresu.

 

Depresijai palengvinti eteriniai aliejai, kurie didina serotonino ir dopamino kiekį, gali padėti kovoti su depresija ar bloga nuotaika. Gerai tinka saldžiųjų apelsinų, levandų, šalavijų, bergamočių, pačiulių, rožių ir ylang ylang eteriniai aliejai.

 

Sukurkite aromaterapinį difuzoriaus mišinį, naudodami 2-3 šių aliejų mišinius. Pastatykite difuzorių dažnai naudojamoje patalpoje, pavyzdžiui, miegamajame ar svetainėje, ir bent 10-15 minučių kartą ar du kartus per dieną įkvėpkite aromato.

 

Eteriniai aliejai, kuriuose yra daug linalolio, pavyzdžiui, bergamočių, levandų ir kalendrų sėklų, yra puikus pasirinkimas nerimui malšinti.

 

Iš bet kurio iš šių aliejų, sumaišytų su aliejumi nešėju, sukurkite aliejų mišinį. Užtepkite nedidelį kiekį ant pulso taškų, pavyzdžiui, riešų, smilkinių ar kaklo, ir lėtai, giliai įkvėpkite kvapo, kai jaučiate nerimą.

 

Turint lengvai prieinamą aliejų, aromaterapiją lengva naudoti keliaujant, kad sustabdytumėte nerimą, kol jis dar neišsiplėtė.

 

Citrusiniai eteriniai aliejai, kuriuose yra daug limoneno, taip pat puikiai padeda sumažinti nerimą. Įlašinkite 2 lašus citrinų, greipfrutų, nerolių arba saldžiųjų apelsinų eterinio aliejaus į difuzorių ir kelias minutes įkvėpkite kvapo, kai jaučiate didelį stresą. Gaivus citrusinių vaisių aromatas padeda atsipalaiduoti ir subalansuoti nuotaiką.

 

 

 

 

ŠALTINIAI:

1. Sattayakhom, A., Wichit, S., & Koomhin, P. (2023). The Effects of Essential Oils on the Nervous System: A Scoping Review. Molecules (Basel, Switzerland)28(9), 3771. https://doi.org/10.3390/molecules2809377

2. Fung, T. K. H., Lau, B. W. M., Ngai, S. P. C., & Tsang, H. W. H. (2021). Therapeutic Effect and Mechanisms of Essential Oils in Mood Disorders: Interaction between the Nervous and Respiratory Systems. International Journal of Molecular Sciences22(9), 4844. https://doi.org/10.3390/ijms22094844

Straipsnio šaltinis: https://aromaticstudies.com/essential-oils-and-mental-health/